Feromony kota domowego

2013-08-08

Komunikacja chemiczna u drapieżników, a zwłaszcza u kotów, jest bardzo rozbudowana. Koty posiadają szereg gruczołów odpowiedzialnych za sekrecję feromonów, doskonale funkcjonuje u nich organ przylemieszowy (VNO) a repertuar sygnałów wysyłanych przy pomocy feromonów jest wciąż nieodkryty.

 

Kocia hiperestezja (FHS)

2013-04-13

Kocia hiperestezja jest zaburzeniem behawioralnym zawierającym w sobie elementy neurologiczne i dermatologiczne. Jest chorobą trudną do diagnozowania ze względu na konieczność wykluczenia problemów z powyższych kategorii medycznych. Dotyka niewielkiego odsetka kotów, częściej dotyczy kotów rasowych niż nierasowych a jej leczenie obejmuje modyfikacje behawioralne oraz farmakoterapię.

 

Zabawa ofiarą polowania u kota domowego

2012-12-15

Zabawa żywą bądź martwą ofiarą polowania u kotów domowych jest zjawiskiem budzącym zarówno przerażenie jak i ciekawość. Do tej pory nie pojawiła się jedna teoria tłumacząca tego rodzaju zachowanie, lecz przeprowadzone badania i obserwacje dostarczyły potencjalnych jego wyjaśnień. Artykuł przybliża możliwe motywy, kierujące kotem podczas igraszek z jeszcze ciepłym łupem.

 

kompetencje numeryczne kotów

2012-11-02

Wiele gatunków zwierząt zostało przebadanych pod kątem ich kompetencji numerycznych, czyli - powiedzmy - zdolności liczenia. Kot domowy nie został jeszcze pod tym względem dostatecznie dobrze poznany, jednak istnieją już pewne dane naukowe dotyczące tego problemu.

 

wokalizacja kota domowego

2012-04-01

Proces domestykacji zwierząt wpływa zarówno na ich budowę i fizjologię, jak i zachowanie. W stosunku do swoich naturalnych przodków, zwierzęta domowe charakteryzują się mniejszymi mózgami, innym, mniej obronnym umaszczeniem, nieco stępionymi zmysłami oraz wyższym progiem reakcji stresowej (w tym progiem ucieczki) związanym z większym zagęszczeniem na mniejszej przestrzeni oraz bliskością człowieka (Hemmer, 1990).

 

upośledzenie umysłowe u kotów

2012-02-18

Zostałam poproszona o zbadanie interesującej kwestii upośledzenia umysłowego wśród kotów. Ponieważ nie istnieją naukowe publikacje na ten temat, podzielę się osobistymi przemyśleniami w tej materii. Zaznaczam, że upośledzenie funkcji psychicznych traktuję tutaj w sposób dość ogólny, rozszerzając jego rozumienie o przypadki nabytego upośledzenia (jak w przypadku starczej degeneracji mózgu). Posłużyłam się tylko kilkoma źródłami naukowymi, reszta to moje osobiste pomysły na tę dość dużą niewiadomą. Kwestia upośledzenia umysłowego u zwierząt jest tak arbitralna i ulotna, że nie sposób zahaczyć o jakikolwiek pewnik w tym temacie.

 

rozwój behawioralny kota

2012-01-04

Rozwój poznawczo-behawioralny kota domowego (Felis Catus) stanowi zagadnienie interesujące zarówno z perspektywy naukowej jak i praktycznej. Niewielu badaczy zdecydowało się podjąć temat rozwoju zwierząt w ujęciu Piagetowskim a ci, którzy to zrobili, skupili swoje naukowe poszukiwania głównie na małpach człekokształtnych (Chevalier-Skolnikoff, 1977; Parker, 1977; Redshaw, 1978; Bergeron, 1979; Mathieu i Bergeron, 1981; Poti, 1989;), jednak tematyka rozwoju poznawczo-behawioralnego kota również doczekała się kilku znaczących publikacji (Gruber, Girgus i Banuazizi, 1971; Dumas i Doré, 1989, 1991). Zanim jednak zostaną one omówione, przybliżyć należy ogólne prawidłowości rozwojowe tego gatunku (na podstawie Martina i Batesona, 2000).

 

Kotów zamiłowanie do papieru

2011-12-28

Dość powszechnie występującym zjawiskiem wśród kotów jest ich swoista fascynacja papierem. Przejawia się ona na rozmaite sposoby. W przeprowadzonych przeze mnie badaniach (N=92) 66% przebadanych osób potwierdziło, że ich koty chętnie kładą się na gazetach, 60% że kładą się na książkach a aż 77% badanych stwierdziło, że ich koty kładą się na kartkach papieru leżących na biurku czy stole. Nierzadkim widokiem są koty wchodzące pod gazety, do papierowych toreb czy kartonów. Abstrahując od jedzenia papieru, które można zaliczyć do zachowań ze spectrum pica, wszystkie powyższe raczej trudno wyjaśnić w sposób satysfakcjonujący.

 

Pobudzenie przed/po skorzystaniu z kuwety

2011-11-29

Zachowaniem, które nie doczekało się naukowego opracowania, a budzi sporo kontrowersji wśród właścicieli kotów jest to prezentowane przez nie zaraz po wypróżnieniu (czasem również przed). Mowa o bieganiu po otoczeniu połączonym z charakterystycznym miauczeniem i pomrukiwaniem. Kot wydaje się wtedy mocno pobudzony i podniecony, w czasie biegu ogon podwija na kształt odwróconej litery "U", uszy odwraca do tyłu, wskakuje na różne powierzchnie, wdrapuje się na drzewa czy meble za pomocą pazurów, itd. Mówiąc kolokwialnie, odbija mu.

 

Ewolucja kota – najnowsze badania genetyczne

2011-11-29

Czas poznać prawdziwą historię kota domowego. Każde dziecko wie, że koty przyszły do nas zwabione mnogością gryzoni buszujących w okolicy spichlerzy. Nie każde jednak wie, co było wcześniej. Poniższy tekst to tłumaczenie fragmentów artykułu 'The evolution of cats' autorstwa O'Briena i Johnsona z 2007 roku. O'Brien, S. J., Johnson, W. E. (2007). The evolution of cats. Scientific American, July, 68-75.

Tłumaczenie: Agata Burkat. Wszelkie prawa zastrzeżone.

 

Problem ssania tkanin i pica u kota domowego (Felis catus)

2011-11-27

Praca dyplomowa napisana na zakończenie Psychologii Zwierząt wydaje się dobrym artykułem inaugurującym działalność strony. Oscyluje ona wokół zagadnienia dziwacznych upodobań pokarmowych kotów - pica, a więc skłonności do jedzenia rzeczy niejadalnych.

 
 

homofelidae

kot prawie rozpracowany

publikacje